Ombouw naar elektrische aandrijving: BN De Stem bezoekt ECE

24 Februari 2009

van Marc Bolier E-Mail

In BN De Stem vandaag een reportage over de ombouw van gewone auto's naar elektrische auto's door Electric Cars Europe in Lochem. Directeur Hjalmar Engel vertelt hoeveel werk het is (een week) en wat de ombouw kost: 60.000 tot 65.000 euro voor een VW Golf.

En 's nachts wel even de auto opladen
door Arjen de Boer. dinsdag 24 februari 2009 | 10:52

DEN HAAG - De twee monteurs van Electric Cars Europe (ECE) sleutelen zich de blaren op de vingers.

Het ombouwen van de drie typen wagens die ECE levert - Volkswagen Golf, Lotus Elise en Daihatsu Cuore - tot een elektrische auto is geen klus die in een dag is gepiept, vertelt hun baas Hjalmar Engel. De CO2 uitbrakende benzinemotor moet er vakkundig worden 'uitgesloopt' om plaats te maken voor een milieuvriendelijke elektromotor en batterijen. "Daar zijn ze wel een week mee bezig", zegt Engel.

Opvolgen:

De klantenkring van het Lochemse bedrijf groeit gestaag, maar dat kan de komende jaren sneller gaan als de voorspelling van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) uit komt. Over een paar decennia kan negentig procent van de wagens op stroom rijden, blijkt uit een rapport dat het PBL gisteren publiceerde. "Maar dan moet nu worden begonnen met ombouwen en productielijnen opzetten", vult Engel aan.

- U zult geen vrienden maken bij de grote olieconcerns. Die verdienen immers nog veel geld aan de pomp.

Engel: "Wij hebben al met mensen van Shell om de tafel gezeten en ze verteld wat elektrisch rijden inhoudt. Ik heb niet het idee dat zij ons een strobreed in de weg leggen. Bovendien is de markt nog zo klein, dat zij van ons werk geen pijn voelen."

- Hoe druk heeft u het met ombouwen?

"Het loopt nog niet storm. Een Golf ombouwen kost zo'n 60.000 tot 65.000 euro, dat is te duur voor de meeste particulieren. Het zijn vooral bedrijven die enkele elektrische auto's kopen. Momenteel zijn we bezig met het afbouwen van tien wagens en hebben een opdracht voor 45 wagens. Uiteindelijk willen we een productielijn waar zo'n 150 wagens per maand van de band rollen."

- Wat is het verschil met een ouderwetse benzineauto?

"De elektrische auto heeft geen motor, geen uitlaat en mist de benzinetank. In plaats daarvan komt er onder de motorkap een grote doos met elektromotor. De Volkswagen heeft bijvoorbeeld vier batterijen, twee in de kofferbak en twee onder de stoelen."

- Kan dit bij alle auto's?

"Nee. Wel bij vrijwel alle wagens tot de middenklasse. Dan moeten wij een order van vijftig tot honderd exemplaren krijgen. Anders is het voor ons ook niet rendabel."

- Zijn automobilisten wel klaar voor de elektrische wagen?

"Dat heeft tijd nodig. Veel mensen denken dat rijden op elektriciteit nog niet kan, maar het kan dus wel. De gemiddelde forens rijdt 72 kilometer per dag. Een elektrische wagen heeft een actieradius van twee- tot driehonderd kilometer. 's Nachts kun je hem opladen. Veel huishoudens hebben een leasewagen en een tweede auto. Als die leasewagen elektrisch wordt, zijn we op de goede weg om de uitstoot van CO2 te verminderen."

- Heeft u zelf eigenlijk een elektrische wagen?

"Die had ik. Tot de Lotus die ik gebruikte tijdens een test in de prak werd gereden. Sindsdien gebruik ik onze omgebouwde wagens. Ik woon 25 kilometer van de zaak, dat is dan de testrit."

16 commentaren

Het is ook een belachelijk hoog bedrag. Een auto moet voor 3000 EUR kunnen worden omgebouwd.
26 Februari 2009 @ 08:11
Commentaar van: Marc Bolier [Lid] E-Mail
Beste Henk,
Interessant, kun je aangeven hoe je uitkomt op het bedrag van ca. 3.000 euro? Ben heel benieuwd en we kunnen een NL conversiebeweging op gang brengen als ombouw realistisch is.

26 Februari 2009 @ 09:35
Commentaar van: Henk Daalder Dutch EV [Bezoeker] · http://www.volkskrantblog.nl/bericht/248326
De exorbitante prijs van ECE komt natuurlijk door het ambachtelijke karakter van hun werk.
En omdat de huidige markt voor ECE alleen uit PR behoeftige bedrijven bestaat.

De accu-kosten zijn straks nihil. De accu gaat juist geld gaat opleveren voor de eigenaar, omdat de eigenaar die kosten in 5 jaar terugverdient en evt kan vervangen door een weer betere accu.

Daarnaast doet ECE geen moeite om de gloednieuwe zuigermotor te gelde te maken. Die krijg je er als klant gewoon los bij.

Als de componenten in massa gemaakt worden, en waarom zou je niet dergelijke componenten kiezen, hoeven niet zo veel te kosten.

Natuurlijk moet degelijke ontwikkeling niet bij ECE vandaan komen, dat zijn geen ontwikkelaars.

Ik vergelijk de EV altijd met 4 wasmachines die 5 kg wasgoed, met water 20 kg, laten draaien.
Die wasmachine trommel is vergelijkbaar met het wiel van een EV. Er zit ook vering in, en vermogens elektronica voor de aandrijving.
En een wasmachine kost slechts 400 EUR. Verder gaat hij 10+ jaar mee, vrijwel zonder onderhoud.

Maar ik kom er op terug als ik echt vergelijkbare componenten heb gevonden.

Voor de kosten van de controller kun je kijken naar de zonnestroom inverter markt, daar zijn apparaten voor 1000 tot 2000 EUR te koop. En dat is nog geen echte massa markt.
26 Februari 2009 @ 11:17
Commentaar van: Marc Bolier [Lid] E-Mail
Beste Henk,
I'm intrigued. Te meer omdat accu's nog altijd zeer kostbaar zijn, maar jij hebt kennelijk een specifieke formule op het oog. Bij deze het aanbod je bevindingen/zoektocht naar componenten voor een low budget conversie op ZERAuto op te nemen als posts (meteen handig voor je initiatief www.dutch-ev.nl)? Als het verhaal sluit, werven we sponsors voor een pilot.
26 Februari 2009 @ 11:26
Commentaar van: Luc Denekamp [Bezoeker]
Beste Henk en Marc,

Ik volg jullie "discussie" met grote interesse omdat ook ik belangstelling heb voor 100 0/0 elektrisch rijden, (Momenteel Prius). Ik ben het geheel met jullie eens dat een conversie van 60 a 65000 Euro absurd is. Niet geheel duidelijk is of dit inclusief de auto zelf is. Dat zou al een hoop schelen.

Ik ben eens op verschillende sites in de USA gaan zoeken, (Cloudelectric, EVParts, e.d.) en heb een heel grof rekensommetje gemaakt.

Als particulier koper zou je aan benodigde onderdelen, (DC-motor, controller, dc-dc converter, lader etc.etc. ) afhankelijk van types en motorvermogen, 6 a 7000 dollar kwijt zijn, incl. sales tax. Omgerekend zo'n 4700 - 5500 Euro. Gemiddeld dus circa 5100 Euro. Geschat voor vracht e.d. 1000 Euro, ook geschat voor Invoerrechten/BTW 2000 Euro. totaal tot zover zo'n 8100 Euro.

Daar komt dan nog het maken van een motoradapter bij, de verbinding tussen elektromotor en versnellingsbak, moet op maat gemaakt worden. In de USA voor vaste types auto te koop voor circa 1000 dollar, zeg maar 1000 Euro hier.
Dan komt dus het hele onderdelen verhaal uit op dik 9000 Euro.

Vervolgens het arbeidsloon, ( volgens ECE werken er 2 monteurs een week aan 1 auto,) dus zo'n 80 uur (eerlijk gezegd geen idee wat een monteur kost), zeg 50 euro per uur is dus 4000 Euro.

Zitten we intussen op 13000 Euro.

Het enig wat we nog missen zijn de accu's, op basis van 96/120 volt
semi tractie loodaccu's (bijv. Trojan T105) geschat op 4000 Euro. (Nogal een zwaar pakket circa 560 kgs gaat eventueel ten koste van zitplaatsen op de achterbank).
lithium pakket geschat op 14000 - 16000 Euro. gewicht geschat op de helft van lood.

Al met al toch een 17 tot 29000 Euro. aan conversiekosten.

Ik ben me er van bewust dat ik veel kosten geschat heb en dat dit hele pakket bij grotere beroepsmatige handel veel goedkoper moet kunnen, maar echt goedkoop zal het nooit worden helaas,

Ook in de USA wordt door conversiebedrijven bedragen genoemd van 25000 dollar.

Op deze site wordt overigens bij Bollore een conversie genoemd voor 10000 Euro. Als dat klopt zou dat betekenen dat het dus echt wel goedkoper kan en eerlijk gezegd hoop ik dat over een paar jaar een fors aantal 100 0/0 EV's op de markt zal zijn voor een redelijke prijs.

Momenteel lijkt het er toch wel erg op dat hoofdzakelijk Tesla's en dat soort prachtige sportwagens op de markt verschijnen maar helaas is daar de wereld niet echt mee geholpen.





26 Februari 2009 @ 15:18
Commentaar van: Marc Bolier [Lid] E-Mail
Beste Luc,
Da's een mooi overzicht wat je al hebt. Overigens ben je niet de enige, als we zien hoe vaak de term conversie of ombouw als zoekwoord gehanteerd wordt. Welke ondernemer (ATC/EMTC?)springt er in het gat en gaat aan de slag met de overtollige occasions van leasemaatschappijen? Neem een A- of B-Klasse van Mercedes-Benz met holle bodem, handig voor de accu's.
26 Februari 2009 @ 15:25
Commentaar van: Luc Denekamp [Bezoeker]
Beste Marc en Henk, Nog even terugkomend op mijn eerdere bericht. 2 foutjes: ten eerste Bollore staat uiteraard niet op jullie site, maar staat in een overzicht van Olino, ( www.olino.org ) en kost volgens een gelinkt artikel 20000 euro. dit artikel is uit 2006, nu is, zoals zo vaak, nog steeds niet bekend wanneer waar en voor welke prijs echt te koop. de door mij genoemde 10000 euro conversiekosten slaan op de Cleanova II een omgebouwde Renault Kangoo, die al in 2008 op de markt zou zijn gekomen en is een produkt van Dassault en Heulliez. Kan momenteel niet meer gegevens van de site van Cleanova halen want deze wordt verbouwd.
26 Februari 2009 @ 16:12
Commentaar van: Marc Bolier [Lid] E-Mail
Ha Luc,
Niks aan de hand, maar eh, hoezo staat Bollore 'uiteraard' niet op onze site?
Bollore is partner van Pininfarina voor het maken van de B0
http://www.zerauto.nl/blog/index.php/2008/10/06/italiaans-designhuis-ontwikkelt-elektris
en
http://www.zerauto.nl/blog/index.php/2009/01/05/pininfarina-stort-zich-op-elektrisch-aan

Productiestart 2010. Prijs wordt spannend, maar 20.000 euro zou verrassend laag zijn... Wordt vervolgd.
26 Februari 2009 @ 16:23
Commentaar van: Fred [Bezoeker]
Met interesse volg ik de discussies over de ontwikkeling van elektrische auto's.
Ik ben niet erg op de hoogte van de ontwikkelingen, maar afgezien van de kosten van ombouw is natuurlijk de actieradius telkens aan de orde. In de programma's die ik over de ontwikkeling van de elektroauto hoor of zie, wordt vaak vol trots geroepen dat bij elk toerental het volle koppel en het volle vermogen beschikbaar staat. Zo sterk zelf dat bij een omgebouwde Golf het gevaarlijks bleek het "Gas"pedaal zomaar in te trappen.
Is het niet mogelijk op basis van een sotwareprogramma de ontwikkling van het vermogen zodanig te reguleren dat het vermogen en koppel verloopt als ware het een explosiemotor (in dit geval van de Golf). Misschien niet spectaculair, maar het lijkt mij dat daarmee voorspelbare en herkenbare rijeigenschappen ontstaan en dat daarmee tevens ook de actieradius van de accu zonder extra toevoegingen vergroot zou kunnen worden. Bovendien zou met een type elektromotor verschillende wagentypes kunnen worden uitgerust.
Wellicht is dat een geweldige open deur, maar tja daarvoor ben ik te weinig ingevoerd op dit gebied
28 Oktober 2009 @ 16:39
Commentaar van: solar [Bezoeker]
Qua ombouwkosten is ECE niet echt serieus te nemen, Fred!
75 mille ex BTW: hoe durven ze het nog steeds te vragen!

Kijk maar eens met ""EV conversion"" op Youtube bijvoorbeeld.
In de VS is het een heel populaire sport. Er zijn talloze leveranciers van kant-en-klare ombouwpakketten, en talloze filmpjes van mensen met een leuk resultaat onder de 10.000 dollar.
28 Oktober 2009 @ 17:14
Commentaar van: Joop van Roon [Bezoeker]
LS
Ik woon in Zuidwest frankrijk en ga met een aantal belangstellenden een (of meerdere) Peugeot 205 ombouwen ,naar electrisch.
het plan is voorlopig:
benzine motor en uitlaat en benzine tank eruit
20 kW asynchrone (goedkoop)electromotor erin met een vermogen omvormer voor regeling toerental en koppel en( vooruit/achteruit)
proefrijden aan het net met een kabel aan een trolley
De batterij ed komt later wel als dit betaalbaar lukt
Ik heb ECE Lochem bezocht en was wel onder de indruk en heb ook wel begrip voor de door hen gehanteerde prijzen.
Ik ben nu zoveel mogelijk informatie aan het verzamelen ,dus gaarne (vooral) technische adviezen en verwijzingen
Alvast -une grande merci-
13 Januari 2010 @ 11:08
Commentaar van: Raymond Michiels [Bezoeker]
Koop een 4-jaar oude middenklasser voor 10.000; exporteer auto en krijg 3.000 BPM terug;

E10.000 Jag X-Type 4 jaar oud
E-3.000 teruggaaf BPM (via export Belgie)
$ 2.000 Kostov 11" 250V DC motor
$ 2.375 Z1K-HV controller
$11.000 32kWh LiFeYPo4 (excl. shipping)
$ 2.000 charger
$ 375 brake pump
E 50 heater
$ 1.500 overige spulleboel
$ 1.500 shipping US goods
E 1.000 invoerrechten
E 6.000 manuren (120 a E50)
------- +
E21.250

Laten we dat afmaken op E25.000 inclusief auto voor een hele leuk EV met een bereik van 150km.
18 Maart 2010 @ 19:36
Commentaar van: piet [Bezoeker]
met interesse jullie debat gevolgd,bijna elke personenauto en lichte bedrijfswagens worden in polen naar elektrisch omgebouwd vanaf €20.000 tot max.30.000
met europese goedkeuring dus het kan makkelijk voor een lagere prijs die oosteuropeanen toch.
01 Mei 2010 @ 21:34
Commentaar van: Harry [Bezoeker] · http://elec-cars.nl
Vergeet niet dat ze de aandrijflijn van Innoses gebruiken , die zal ook wel aardig aan de prijs zijn.
Bijvoorbeeld drivetrain van TM4 kost incl. controller
c.a €19.000,- .Dat drijft aardig de prijs op.
05 Mei 2010 @ 14:38
Commentaar van: Didier [Bezoeker] E-Mail · http://www.sunpanels.be
HEy Piet, heb je adressen in Polen waar je eventueel een auto kan laten ombouwen voor 25,000€?

Groetjes
09 Mei 2010 @ 18:52
Commentaar van: Anton Jacobsen [Bezoeker] · http://www.ditwiljedoen.nl
Zijn er, naast ECE, nog meer bedrijven waar je kunt ombouwen? Een electrische auto is volgens mij pas echt intressant als je een actieradius hebt van zo'n 300Km. Zelf vraag ik me wel eens af waarom men wel de Tesla van ongeveer 100.000 euro ombouwd, maar niet bv. de Smart Roadstar van 12.500.
Stel dat ik zo'n Smart koop en in Belgie laat ombouwen, geen motor onder de motorkap, maar 4 kleine electromotoren ind e wielen (ik geloof dat Volvo dat principe gebruikt). Verder de motorruimte volproppen met accu's. Moet ik met zo'n licht karretje toch een aardig bereik hebben.
ECE is overigens best intressant, maar inderdaad is 75.000 ombouwkosten wel erg veel.
12 Juni 2010 @ 17:34

Plaats een commentaar


Jouw e-mail adres zal niet worden getoond op deze site.

Jouw URL zal worden weergegeven
(Enters worden <br />)
(Naam, email & website)
(Sta gebruikers toe om contact met je op te nemen via een berichtformulier (je E-Mail wordt niet getoond.))