Nederlandse C,m,m,n klaar voor elektrisch rijden
van David Pedro
Het mensen achter het Nederlandse open source-project C,m,m,n verwachten dat vanaf volgend jaar op elke straathoek een oplaadpunt is voor elektrische auto’s. In de nabije toekomst is het volgens de deelnemers aan het C,m,m,n-project mogelijk om in een elektrische leaseauto te rijden op basis van een mobiliteitsabonnement met een energiemaatschappij.

Opvolgen:
Het doel van C,m,m,n is verbetering van de mobiliteit in Nederland in de breedste zin van het woord. Door nieuwe ideeën en technologieën te combineren met beleidsveranderingen hopen de initiatiefnemers mobiliteit te verbeteren. Op de aanstaande AutoRAI onthult C,m,m,n de plannen wat betreft het vervoer in Nederland. Deze plannen zijn tot stand gekomen door een samenwerking tussen verschillende disciplines zoals wetenschappers, studenten, ingenieurs en politici. Via het internet is iedereen welkom om een steentje bij te dragen aan het project.

De veronderstelling dat duurzame mobiliteit stoffig en saai is, klopt volgens de C,m,m,n community helemaal niet. De elektrische auto die de groep op de aanstaande AutoRAI presenteert, wordt de belichaming van de gebundelde ideeën, technologieën en technieken. De studenten en technici zijn nog hard bezig met het ontwerpen van moderne touchscreendisplays voor in het dashboard en designstoelen die vervaardigd worden uit duurzame materialen, want ‘duurzaam mag ook wel een beetje mooi zijn’ .
Volgens Sijas Akkerman van de Utrechtse Stichting Natuur en Milieu, is deze nieuwe manier van denken de toekomst voor het ontwikkelen van bijvoorbeeld elektrisch aangedreven auto’s. 'Er bestaan al elektrische auto's, maar niemand gebruikt ze. Met dit project willen we kennis en ideeën verzamelen om van de elektrische auto gemeengoed te maken.’ Het elektrisch rijden is pas echt efficiënt als er ook onderweg opgeladen kan worden. Twee studenten aan de TU Delft, Christopher en Pieter, ontwikkelden een plan voor een nationaal oplaadnetwerk.

De studenten denken dat met een financiële steun het nationale oplaadnetwerk per direct gerealiseerd kan worden. ‘De techniek bestaat, nu alleen nog het geld om ze bij elke parkeerplaats neer te zetten. Daar hebben we grote bedrijven voor nodig. Ik verwacht wel dat die het idee gaan oppikken’, aldus Christopher. De interesse vanuit bedrijfsleven en overheid voor C,m,m,n is er. De gemeente Amsterdam heeft aangegeven na te denken over een proef met de oplaadpunten. Athlon Car Lease wil elektrische auto's aan zijn wagenpark toevoegen, aldus een manager van het bedrijf: ‘Er is veel vraag naar bij onze klanten, maar alleen als de auto's goed werken en op veel plaatsen kunnen worden opgeladen. Duurzaamheid is een belangrijk onderdeel van ons bedrijfsplan.’
3 commentaren
( http://www.elektrischvervoernederland.nl/epoints.php )
Succes!
zijn dit alleen oplaadpunten voor tweewielers/e-bikes of kunnen ook bezitters van elektro-auto's er gebruik van maken en wat kWh's komen tapppen?
Het grootste probleem van EV's is niet dat er geen oplaad netwerk is maar dat ze niet te koop zijn. Early adopters zullen de nadelen van beperkte bruikbaarheid heus wel op de koop toenemen. Zorg nou eens dat er betaalbare EV's op de markt komen en zodra de vraag naar oplaadpunten er is volgt het aanbod heus wel. Het begint dus allemaal aan de aanbod kant: de auto industrie. Die heeft geen trek in EV's omdat ze niet in hun businessmodel passen. Ze doen dus van alles op het gebied van elektrische aandrijving behalve ze voor een redelijke prijs op de markt brengen. Waarschijnlijk is dus regelgeving nodig om grootschalige produktie van EV's af te dwingen.
Een elektrisch voertuig hoeft er in tegenstelling tot het afgebeelde voertuig en veel andere van dit soort initiatieven niet bizar en onaantrekkelijk uit te zien. Dit draagt alleen maar bij aan de beeldvorming dat elektrische aandrijving iets voor weirdo's is en geen mainstream potentieel heeft.
Een elektrisch voertuig hoeft in tegenstelling tot de meeste initiatieven op dit gebied niet piep klein te zijn. Mensen willen auto's die praktisch zijn en geen gemotoriseerde sardine blikjes. Miniaturisering is een goed idee voor Gsm's en MP3 spelers, niet voor auto's.
Als je toch wat aan de afmetingen wilt doen: een EV heeft in tegenstelling tot wat het afgebeelde voertuig suggereert GEEN motor compartiment nodig. Laat dit dus achterwege en realiseer een auto die korter kan zijn terwijl de ruimte voor passagiers en hun bagage toch ruim kan zijn. Gooi de accu's in een dubbele vloerconstructie: gunstig zwaarte punt en de auto wordt wat hoger wat de markt graag ziet (MPV's, SUV's).
Ten slotte: laat je niet beïnvloeden door de milieu freaks. De motivatie van deze mensen komt vaak meer voort uit afkeer van de maatschappij dan liefde voor het milieu. Elektrisch rijden heeft alleen toekomst als er een rationele aanpak is.

12 Februari 2009 10:20, 
Reacties